۱۳۹۷/۰۲/۲۱ - ۰۱:۴۲

همایش علمی فرهنگ رضوی و بانو گوهرشاد با حضور اندیشمندان و فرهیختگان داخلی و خارجی برگزار شد

همایش علمی فرهنگ رضوی و بانو گوهرشاد با حضور اندیشمندان و فرهیختگان داخلی و خارجی در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد
آقای دکتر علی سروری مجد، دبیر همایش در این مراسم گفت: آستان قدس رضوی با هدف ترویج معارف قرآن و مکتب اهل بیت (ع) و فرهنگ رضوی برای تجلیل از بانوان فرهیخته در زمینه های گوناگون هر سال در ایام دهه کرامت میلاد با سعادت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) هشت نفر از بانوان را شناسایی کرده و معرفی می کند.
هر ساله معیار هایی برای فرهیختگی و نیکوکاری در حوزه بانوان تعریف شده است که از جمله آن ها ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، امور آموزشی و علمی و پژوهشی، وقف و امور خیریه، امور عمرانی، امور پزشکی، کار آفرینی هستند که با این معیار ها بانوان فرهیخته انتخاب می شوند.
وی با اشاره به همایش دهه کرامت سال ۹۶ افزود: ما دو دوره موفق را پشت سر گذاشتیم و در هر دوره از هشت بانوی نیکوکار و فرهیخته از داخل و خارج کشور تقدیر و تجلیل به عمل آمد.
دکتر سروری مجد با تاکید بر نگرش علمی در برگزاری این همایش خاطر نشان کرد: در راستای ترویج نیکوکاری و فرهنگی در کمیته علمی این تصمیم گرفته شد که نیاز هست همایش های علمی هم در این زمینه ترویج داده شود.
ایشان با اشاره به این که مرقد بانو گوهرشاد در شهر هرات مدفون است و از حضور بانوان فرهیخته کشور افغانستان نیز در این مراسم بهره می بریم گفت: بانو گوهرشاد در قرن هفتم و هشتم هجری یکی از تاثیر گذارترین بانوان در منطقه خراسان و افغانستان کنونی بوده که آثار بسیاری چه از نظر علمی و فرهنگی و تمدنی را از خود به جای گذاشته است.
وی در ادامه به بیان جزئیات همایش پرداخت و افزود: این همایش بر روی شخصیت این بانو و بانوانی که در طول تاریخ بر روی فرهنگ رضوی تاثیرات خود را داشته اند تمرکز خواهند کرد و به مسئله بازشناسی ابعاد وجودی زن در فرهنگ اسلامی دقت نظر خواهند داشت.
دبیر جایزه جهانی گوهرشاد همچنین اهداف هشت گانه ای که در این مراسم مورد برسی قرار می گیرد را تشریح کرد و گفت: گفتمان سازی در خصوص معرفی جایزه جهانی بانو گوهرشاد، بازخوانی زندگانی و فعالیت های بانو گوهرشاد، بازشناسی تاثیرات فرهنگی و تمدنی بانو گوهرشاد در تاریخ اسلام و منطقه، بازشناسی آثارفرهنگی و تمدنی بانوان در تاریخ اسلام و منطقه، نقد رویکرد غرب نسبت به زنان، جایگاه زن در اسلام، ترویج فرهنگ رضوی در بین بانوان با تاکید بر جایگاه مادری و نیز جریان سازی رسانه ای درجایگاه زنان در اسلام از اهداف این همایش هستند.
امیدواریم که این همایش اولین گام برای ظرفیت های تاثیرگذار در میان بانوان باشد و بانوانِ تاریخ اسلام، نه تنها در مشهد، بلکه در کشور های دیگر نیز معرفی و مورد تقدیر قرار بگیرند.
برای مشاهده فیلم گزارش مختصرکلیک کنید

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود