۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۲۳:۱۱
نشست خبری چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد

 

دبیر چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد در نشست خبری گفت: این دوره از جایزه با حضور آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و حجت‌الاسلام احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می‌شود.

دکتر علی سروری مجد ظهر امروز در نشست خبری که در معاونت علمی آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان اینکه بحث نشر معارف قرآن و اهل بیت(ع) در حکم مقام معظم رهبری برای تولیت گذشته و فعلی بسیار تاکید شده است، گفت: یکی از راه‌های نشر معارف قرآن و اهل بیت(ع) معرفی الگوی زن مسلمان در فطرت و انسانیت که در جامعه نقش‌آفرینی می‌کند، است. دبیر چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد با بیان اینکه در قرآن بانوانی برجسته‌ای مانند حضرت زهرا(س)، حضرت خدیجه(س) و حضرت مریم (س) معرفی شده‌اند، متذکر شد: در طول تاریخ بانوانی که الگویی مناسب برای سایر خانم‌ها بودند کم نداشتیم، یکی از آنها بانو گوهرشاد است. وی اضافه کرد: بانو گوهرشاد ۶۰۰ سال پیش مسجدی ساخت، او با فعالیت‌های عمرانی خود مسیر یک حکومت را تغییر داد، این از برکات قرآن و معارف اسلامی است. سروری مجد با اشاره به اینکه یکی از موقوفات گوهرشاد آغا قرائت روزانه قرآن در مسجد گوهرشاد است، گفت: در طول تاریخ بانوانی مانند گوهرشاد بانو داریم که ثروت علم و دانش خود را خدمت مردم گرفتند.

دبیر چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد بیان کرد: جایزه جهانی گوهرشاد از سال ۹۵ آغاز شد و در سال جاری همزمان با دهه کرامت چهارمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، این جایزه به هشت بانو که در ۸ محوره مختلف برگزیده شدند، اهدا می شود. وی اضافه کرد: هر سال این جایزه به چهار بانوی خارجی و چهار بانو ایرانی اهدا و این بانوان براساس دو ویژگی اساسی فرهیختگی و نیکوکاری انتخاب می‌شوند. سروری مجد با بیان اینکه ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، وقف و امور خیریه، امور فرهنگی هنری و رسانه، عمرانی، پزشکی، امور آموزشی علمی و پژوهشی مدیریت و کارآفرینی هشت محوری است که بانوان انتخاب می‌شوند، متذکر شد: در سال جاری نیز چهار برگزیده داخلی و چهار خارجی داریم که برگزیدگان خارجی از کشورهای هندوستان، نیجریه، افغانستان و میانمار هستند، برگزیدگان ایرانی از شهرهای مشهد، یزد و تهران انتخاب شده‌اند.

دبیر چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد با اشاره به اینکه این جایزه محدود به بانوان مسلمان نیست، ادامه داد: یکی از انتظارات ما از برگزیدگان این جایزه، تکثیر و تربیت افرادی مانند خودشان است، شبکه‌سازی‌های این گروه از برگزیدگان یکی دیگر از انتظارات ما از این برگزیدگان است. وی با اشاره به اینکه شخصیت خود گوهرشاد همچنان ناشناخته است، عنوان کرد: در این راستا قصد داریم، همایش علمی برای شخصیت‌شناسی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی گوهرشاد برگزار کنیم، همچنین، تلاش داریم این جشنواره به صورت استانی برگزار شود و برگزیدگان استانی به مرحله کشوری و بین‌المللی معرفی شوند.

دکتر سروری مجد دبار پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران : محدودیتی برای انتخاب افراد زیر ۴۰ سال نداریم.

همچنین در این نشست دکتر مصطفی رجبی سردبیر فضای مجازی جایزه جهانی گوهرشاد گفت: تاکنون از کشورهای پاکستان، ژاپن، مالزی، اندونزی، آلمان، ایتالیا، کانادا و سوریه رزومه دریافت کردیم، اما برگزیدگان ما در این چهار دوره از کشورهای تانزانیا، عراق، کویت، بحرین، نیجریه، کنیا، روسیه، هندوستان، انگلستان، افغانستان، میانمار و ترکیه بوده‌اند. وی ادامه داد: در سطح ملی از’ که به زبان‌های روسی، اردو، عربی، انگلیسی، آذری و فارسی است، ثبت‌نام کنند.

مراسم این جایزه ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه در تالار قدس آستان قدس رضوی با حضور آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه و حجت‌الاسلام مروی تولیت قدس رضوی برگزار می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید