۱۳۹۸/۰۴/۳۱ - ۱۹:۵۰
دختران شیعه هند باید به علوم دینی و قرآنی آراسته شوند
بانو سیده رباب زیدی برگزیده چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد: حضور و پرورش در خانواده ای مذهبی و تحصیل کرده و ایمان و باور برای توسعه قرآن و علوم دینی در میان بانوان هندوستان، از او انسانی خستگی ناپذیر ساخته است؛ انسانی که تمام عمر زندگی خود را طرف خدمت به خواهران خود هند کرده است.

رباب زیدی از آن دست بانوان ناب در جهان اسلام به شمار می رود که روزگار به عمر خود کمتر همچون او را دیده است که تاسیس نخستین حوزه علمیه با عنوان جامعه الزهرا(س) در کشور هند به همراه همسرش حجت الالسلام والمسلمین مرحوم سید حیدر مهدی زیدی، خود گویای این ادعا است.
گفت و گوی ما با رباب زیدی منتخب چهارمین دوره «جایزه جهانی گوهرشاد» را در ادامه می خوانید.

از چه زمانی احساس کردید آموزش قرآن و علوم دینی به خواهران در هندوستان ضروری است؟
با توجه به اینکه پدر و پدربزرگ بنده، روحانی و مجتهد بوده اند، از همان دوران کودکی آموزش های قرآنی وعلوم دینی احکام عقائد اخلاق را فراگرفتم به گونه ای که از 11 سالگی به کمک پدرم در محافل  روضه ها سخنرانی می کردم. پس از آن از آنجایی که برادرم در سال 1984 میلادی برای تحصیل در حوزه علمیه قم به ایران آمده بود، بنده نیز در سال 1987 میلادی برای تحصیل در حوزه جامعه الزهرا(س) قم به این کشور سفر کردم که این تحصیل حدود 7 سال به طول انجامید. بیست و پنج سال است که همراه همسرم عضو عمومی مجمع جھانی اھل بیت(ع) ھستم و حدودا 4 سال عضو خصوصی در بخش زنان و کودکان مجمع جهانی بودم  و سعی کردم تمام تلاش خود را برای آراسته شدن بانوان وخواهران هندی به علم و دین انجام دهم.

در خصوص چگونگی احداث حوزه جامعه الزهرا(س) بگویید.
با توجه به این که بنده و همسرم از خانواده هایی مذهبی و مجتهدین بودیم و همسرم یکی از طلاب درس خارج فیضیه قم بوده، به دلیل احساس نیاز به وجود مرکزی برای تعلیم و تدریس قرآن و فقہ اصول در هند، بعد از بازگشت از ایران، این حوزه را در شهر لکهنو از ایالت اتراپردش هند در سال 1994 میلادی ویژه خواهران بنیان گذاری کردیم، البته قبل از آن به مدت حدود یک و نیم سال قرآن و علوم اسلامی را به صورت کوتاه مدت و آزاد، به خواهران آموزش می دادیم.
پیش از احداث این حوزه، هیچ گونه مرکزی دینی برای آموزش های قرآنی در هندوستان وجود نداشته است و این نخستین حوزه علمیه ویژه خواهران به شمار می رود.
در نخستین سال احداث این حوزه، 17 نفر از خواهران پذیرش شدند و پس از آن هر ساله بین 25 تا 30 نفر به صورت مستمر و مداوم در این مرکز به تحصیل مشغول شده اند.
حدود 25 سال از احداث حوزه جامعه الزهرا(س) می گذرد و در حال حاضر در این مرکز 18 استاد به دانشجویان خدمت رسانی می کنند.

در این مرکز خواهران در چه مقطعی تحصیل می کنند؟
در حوزه جامعه الزهرا(س)، دانشجویان طی 6 سال تحصیل می کنند که در سال نخست آموزش های تمهیدی را فرا می گیرند، 2 سال مقطع کاردانی، 2 سال مقطع کارشناسی و یک سال پایانی نیز کارشناسی تکمیلی است.
این مرکز خوابگاهی به ظرفیت حدود 150 نفر دارد که هم اکنون 125 نفر دانشجو در این حوزه مشغول به تحصیل هستند.

چه آموزش هایی در حوزه جامعه الزهرا(س) ارائه می شود؟
تمام برنامه های آموزشی این حوزه همانند دروس حوزه علمیه جامعه المصطفی است و طی این 6 سال، قرآن، معارف و علوم اسلامی، دروس اخلاق و... به دانشجویان آموزش داده می شود.
بعد از اتمام این دوره، دانشجویان علاقه مند به منظور تکمیل تحصیل و همچنین تثبیت آموخته های خود به ایران می روند و در حوزه علمیه قم در مقاطع ارشد و دکترا تحصیل می کنند.
این حوزه علاوه بر جذب دانشجو در مقطع کارشناسی، در دو بخش با عناوین مکتب نرجس و گهواره بی بی معصومه(س) نیز فعالیت می کند.
همچنین در دارالقرآن "بزم فضه" 7 نفر حافظ کل قرآن و حدودا 12 نفر حافظ نصف قرآن و مشغول فراگیری علوم اسلامی نیز هستند.
البته در کنار این موارد، کلاس هایی همچون خیاطی، کامپیوتر، خطاطی و... در قالب برنامه های فرهنگی به دانشجویان آموزش داده می شود.

به مکتب نرجس و گهواره بی بی معصومه(س) اشاره کردید، این دو مرکز به عنوان زیرمجموعه حوزه جامعه الزهرا(س) فعالیت می کنند؟ و این که ویژه چه افرادی است؟
بله، این دو بخش زیرمجموعه حوزه جامعه الزهرا(س) است. در واقع مکتب نرجس، بخش روزانه حوزه و ویژه دانشجویان خواهری است که نمی توانند از خوابگاه استفاده کنند. خوابگاه حوزه، شرایطی همچون داشتن دیپلم، میزان سن مشخص و... دارد که افراد فاقد این شرایط نمی توانند در خوابگاه پذیرش شوند، لذا برای این دسته از خواهران، مکتب نرجس بنا نهاده شده است که در این مکتب نیز دروسی همچون قرآن، احکام، قواعد تجوید، دروس اخلاق و... آموزش داده می شود.
در مکتب نرجس در حال حاضر حدود 35 نفر در قالب 2 کلاس مشغول به تحصیل هستند که آموزش این افراد نیز توسط اساتید حوزه جامعه الزهرا(س) انجام می شود.
در بخش گهواره بی بی معصومه(س) نیز که در حال حاضر حدود 70 نفر عضو دارد، کودکان 3 تا 9 سال که مرکزی برای آموزش علوم دینی و قرآن نداشتند، پذیرش می شوند، بدین صورت که این کودکان به مدت 2 سال و نیم، سوره های جزء سی ام قرآن را حفظ می کنند. علاوه بر این، سایر آموزش های دینی، قواعد، احکام، اخلاق و... به کودکان تعلیم داده می شود.

حامی اصلی شما در تمام این امور چه کسی بوده است؟
تمامی این اقدامات با همراهی و کمک همسرم انجام شده است. ایشان تنها شریک حیات بنده نبوده، بلکه 100 درصد  شریک کار اخروی بنده نیز بوده است. با وجود این که حدود 11 سال از فوت همسرم می گذرد، اما به جرات می توان بگویم، بدون کمک نمی توانستم چنین مرکزی احداث کنیم.

لذت بخش ترین خاطره ای که طی مدت تحصیل خود در ایران داشتید چه بوده است؟
تمام دوران حضور من در ایران، مملو از خاطره های خوب است؛ در واقع به هر کجای ایران که سفر کردم، هر نوع غذایی که خوردم، خاطره های ماندگاری بوده است. همچنین درس و آموزش های استاد خانم فاطمه جعفری را هیچگاه فراموش نمی کنم.
همیشه در این فکر بودم که در مدت تحصیلم در ایران به گونه ای درس بخوانم که زمانی که بخواهم در هند حوزه ای را احداث کنم، با توجه به اینکه خواهری که در این زمینه کمک کند را نداشتم، بتوانم دروس حوزوی را تدریس کنم.
به خاطر دارم زمانی که در مدت تحصیل در حوزه علمیه حوزه جامعه الزهرا(س) قم، به دلیل انجام عمل جراحی کیسه صفرا، حدود 2 ماه شرایط حضور در کلاس ها را نداشتم، اما با این حال اساتید به اتاق بنده در خوابگاه می آمدند و به صورت خصوصی درس می دادند که یکی از بهترین خاطره های حضورم در ایران است، در واقع همین لطف ها باعث شد که هیچ وقت احساس دوری از خانواده به بنده دست ندهد.

منابع:
آستان نیوز
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید