۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۸:۵۷
موسسه‌ای مزین به نام مقدس امام رضا(ع)
صندلی‌های مخملی تالار قدس این بار میزبان بانوانی فرهیخته و نیکوکار است که سال‌ها در راه اعتلای فرهنگ ناب اسلامی کوشیده‌اند.

بانوانی از جنس تلاش و پشتکار که حالا مفتخر به دریافت جایزه جهانی گوهرشاد شده‌اند و نام‌شان برای همیشه در تاریخ آستان قدس رضوی ثبت خواهد شد. هر یک از آن‌ها جلوه‌هایی از ایثار، مقاومت، نیکوکاری و صبر هستند و می‌توانند الگویی باشند برای دختران جوان و معرفی برای چهره زن مسلمان در دنیای پر هیاهوی امروزی. به راستی که دنیای امروز نیاز مبرمی به چنین الگوهایی دارد و برگزاری همایش جایزه جهانی گوهرشاد بهانه‌ای است برای شناسایی و معرفی این بانوان.
 
موسسه‌ای مزین به نام مقدس امام رضا(ع)
شاید دعای خیر آن بچه یتیمی که به حمایت از او توانست درس بخواند و حالا همه او را آقای دکتر صدا می‌زنند و یا دعای مادر فاطمه که سلامتی دختر کوچکش را مدیون اوست، باعث شده تا امروز خانم عبادانی یکی از برندگان جایزه جهانی گوهرشاد باشد. البته این بانوی نیکوکار هرگز دلش نمی‌خواست کسی جز خدا از کارهای خیرش با خبر شود تا مبادا اقدامات خدا‌پسندانه‌اش رنگ ریا به خود بگیرد، ولی تقدیر چنین بود که امروز به عنوان بانوی نیکوکار، جایزه جهانی گوهرشاد را دریافت کند. بانو «شهناز عبادانی» مدیر موسسه  خیریه «محدث»(موسسه حمایت از دانش‌آموزان ثامن‌الائمه) مدت 18 سال است در زمینه حمایت از دانش‌آموزان بی‌بضاعت و خانواده‌های آن‌ها فعالیت می‌کند و تا کنون بیش از صد دانش‌آموز با حمایت موسسه‌ای که او تأسیس کرده است مدارج عالی تحصیلی را طی کرده‌اند. این بانوی نیک‌اندیش دریافت جایزه جهانی گوهرشاد را عنایت ویژه امام مهربانی‌ها می‌داند و با چشمانی به اشک نشسته هر لحظه زمزمه «رضا رضا» بر لب دارد.
 
ارزشمندترین یادگاری از سرزمین ایران
دنیایی از آرامش در نگاهش موج می‌زند. «هلا کی‌تی» بانویی میانماری است که به خاطر علاقه به علوم دینی و کسب معارف اسلامی بیش از 9 سال دور از خانواده، در ایران که ام‌القرای جهان اسلام است مشغول به تحصیل شده. این بانوی فرهیخته می‌گوید: «من قبلا پیرو دین مسیحیت بودم و مدت 18 سال است که مسلمان شده‌ام و از آن زمان به بعد مشتاق شدم که علوم دینی را فرا بگیرم چرا که به نظر من اسلام دینی کامل است که به همه نیازهای زندگی بشر توجه دارد». این بانوی میانماری تا کنون 20 مقاله پژوهشی در راستای اسلام‌شناسی و موضوعات قرآنی تألیف کرده‌ و همچنین موفق شده است که کتاب صحیفه سجادیه را به زبان مردمان سرزمینش یعنی زبان میانماری ترجمه کند. حالا بعد از 9 سال تحصیل و انجام امور پژوهشی در ایران هلا کی‌تی قرار است به وطن برگردد و شاید تندیس جایزه جهانی گوهرشاد ارزشمندترین یادگاری باشد که به خود به میانمار می‌برد.
 
به عشق ایران عزیز
با اینکه افتخارات بسیاری در کارنامه علمی خود دارد ولی بزرگترین افتخار خود را بر سر داشتن چادر می‌داند. «فاطمه حقیرالسادات» یکی دیگر از بانوان برگزیده جایزه جهانی گوهرشاد است. او که دارای مدرک دکترای نانو بیوتکنولوژی و جز اولین گروهی بوده است که موفق به دریافت این مدرک علمی در ایران شده است، می‌گوید: «گاهی به خاطر تخصصی که دارم از طرف کشورهای غربی دعوت به همکاری می‌شوم و تنها شرط من برای حضور در جلسات و همکاری با آن‌ها حفظ حجابم است». این بانوی فرهیخته با اینکه پیشنهادات بسیاری از کشورهای خارجی برای کار با بهترین شرایط و امکانات را دارد ولی به خاطر عشق و علاقه‌ای که به ایران و ایرانی دارد ترجیح داده در کشور بماند تا تمام اقدامات علمی او به نام ایران ثبت شود. به راستی که چنین بانویی شایستگی دریافت جایزه جهانی گوهرشاد را دارد.
 
انتخاب بر مبنای دو عنصر فرهیختگی و نیکوکاری
با ایران رکن‌آبادی مدیر کل امور اجتماعی زنان و جوانان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) که به عنوان داور در این همایش بزرگ حضور دارد که هم‌صحبت می‌شویم از سختی‌های انتخاب می‌گوید و بیان می‌کند: «با توجه به اینکه فرهیختگی و نیکوکاری دو عنصر اصلی انتخاب بوده است، هنگام داوری سعی می‌کردم فردی را انتخاب کنم که نیکوکاری‌ و فرهیختگی‌اش در حد اعلا باشد و تلاش می‌کردم از دایره عدالت خارج نشوم و بتوانم بهترین انتخاب را انجام دهم». خانم رکن‌آبادی می‌گوید: «بانوان فرهیخته و نیکوکار خارج از مرزهای کشور که قرار است در این جشنواره شرکت کنند از طریق مراکز و سازمان‌های فرابین‌المللی مستقیما به دبیرخانه این همایش معرفی می‌شوند. این افراد برای بررسی ویژگی‌ها و شاخصه‌های که دارند مورد بررسی قرار می‌گیرند و هر کدام که امتیاز بالاتری داشته باشند به عنوان فرد منتخب انتخاب و به جلسه معرفی می‌شوند. در دهه کرامت از این بانوان دعوت می‌شود با حضور در جوار بارگاه مطهر علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) جایزه خود را دریافت کنند».
 
انتخاب بر مبنای دو عنصر فرهیختگی و نیکوکاری
فرنگیس عنبری یزدی از برگزیدگان دوره دوم جایزه جهانی گوهرشاد بوده است و شرکت در این مراسم برای او به نوعی تجدید خاطرات گذشته است. خانم عنبرانی می‌گوید: «دریافت جایزه جهانی گوهرشاد به نوعی مُهر تایید بر فعالیت‌های خیریه ما بود و از وقتی به عنوان بانوی ایثارگر و نیکوکار مفتخر به دریافت این جایزه شدم مسئولیتم سنگین‌تر شده است و افراد بیشتری به موسسه خیریه‌ای که مدیریت آن را بر عهده دارم مراجعه می‌کنند». این بانوی نیکوکار در ادامه می‌گوید: «وقتی یک خیریه در سطح جامعه شناخته می‌شود فعالیت آن هم گسترده‌تر خواهد شد چرا که هم خیرین و هم نیازمندان بیشتری به آنجا مراجعه می‌کنند و خیرین هم بیشتر از گذشته به ما اعتماد کردند و توانستیم خدمات بیشتری به افراد نیازمند ارائه دهیم». نجمه کربلایی نوروز برگزیده سومین دوره جایزه جهانی گوهرشاد و داور چهارمین دوره این همایش می‌گوید: «من در زمینه کارآفرینی و مشاوره شغلی فعالیت دارم و بعد از دریافت جایزه جهانی گوهرشاد فعالیت ما در زمینه اشتغال‌زایی و کارآفرینی گسترش بیشتری پیدا کرد و در اجرای طرح‌های ملی کارآفرینی و اشتغال‌زایی ورود پیدا کردیم و افرادی که قصد کارآفرینی و اشتغال‌زایی دارند به ما مراجعه می‌کنند و مشاوره می‌گیرند». او در مورد داوری این همایش عقیده دارد: «رزومه‌هایی که از برگزیدگان این دوره به دبیرخانه همایش رسیده بود آنقدر شاخص و قابل توجه بود که به هیچ عنوان در انتخاب آن دچار دو‌دلی و تردید نشدم و همه این بانوان که در این دوره انتخاب شدند در عرصه‌هایی که فعالیت می‌کنند واقعا شاخص و نمونه هستند و بدون شک در جامعه پیرامون خود تاثیرگذار خواهند بود».
چهارمین همایش جهانی گوهرشاد در حالی به کار خود پایان داد که هشت بانوی برگزیده جوایز خود را از دست تولیت آستان قدس رضوی دریافت کردند و با دل‌هایی پر از امید به عنایت امام مهربانی‌ها انگیزه بیشتری برای ارائه خدمات خیرخواهانه و انجام کارهای پژوهشی پیدا کرده‌اند.

سازندگان:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید