۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۹:۱۴
هجرت از وادی خود به خدا
بانوان مسلمان از گذشته‌های دور تاکنون در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی فعالیت داشته‌اند اما حوزه وقف، یکی از گستره‌های تکاپوهای اجتماعی این قشر در گذر زمان بوده است.

زنان نوع‌دوست از راه این سنت عام‌المنفعه، نام نیک‌شان را در تاریخ به یادگار نهادند. می‌توان گفت در میان همسران حکم‌رانان، گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری از پیشاهنگان کارهای عام‌المنفعه به شمار می‌آید. او دستور داد دارالحفاظ، دارالتوحید و دارالضیافه، درون حرم امام رضا(ع) ساخته شود تا زائران جایی برای استراحت، قرائت قرآن و انجام پرسش و پاسخ دینی داشته باشند. گوهرشاد آغا همچنین دو مسجد، یکی در نزدیکی حرم و دیگری در هرات ساخت و مستغلاتی برای برآوردن هزینه‌های آن مسجدها وقف کرد.
آستان قدس رضوی با هدف ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل بیت(ع) با تأکید بر سیره رضوی برای تجلیل از بانوان فرهیخته و نیکوکار در زمینه‌های گوناگون در ایام ولادت با سعادت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) جشنواره «جایزه جهانی گوهرشاد» را برگزار می‌کند و از 8  بانوی نیکوکار تقدیر به عمل می‌آید. امسال نیز به رسم همه ساله این ویژه‌برنامه با حضور بانوان برگزیده داخلی و خارجی تدارک دیده شده است؛ خانم هلا کی تی 37 ساله از کشور میانمار که پس از مسلمان شدن نام رخساره را برای خود برگزیده است یکی از مهمانان چهارمین جشنواره «جایزه جهانی گوهرشاد» است که در ادامه بیشتر با او و فعالیت‌هایش آشنا می‌شویم.

در ابتدا درباره موقعیت جغرافیایی کشور میانمار و مذهب مردم این کشور بگویید.
ميانمار در آسیای شرقی واقع شده است و حدود 80 میلیلون جمعیت دارد. این کشور از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محصور است. تقریبا 87 درصد از مردم میانمار مذهب بودایی، 6 درصد مسیحی، 3 درصد مسلمان و مابقی نیز پیروان سایر ادیان و باورها هستند که در میان مسلمانان شيعیان بسیار در اقليت هستند.

آیا کشور میانمار با ایران مناسباتی دارد؟
بله. در اوايل قرن 19 ایرانیان زیادی از استان‌های فارس، اصفهان و خراسان به قصد تجارت به کشور میانمار سفر كردند و تعدادي از آنها نيز مقيم آنجا شده و جامعه اقلیت شیعی را تشکیل دادند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، روابط دو کشور با تبادل هیاتهای رسمی توسعه بیشتری یافت.

مسلمانان کشور میانمار با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
متاسفانه حقوق مسلمانان در کشور میانمار نادیده گرفته می‌شود؛ روز به روز تبعیض‌ها تشدید می‌شود و ظلم و ستم‌های بیشماری بر مسلمانان صورت می‌گیرد. در همین راستا من هم با مشکلات فراوانی روبرو شدم.

چه انگیزه‌ای موجب شد تغییر مذهب دهید و دین مبین اسلام را برای خود انتخاب کنید؟ در چند سالگی این تصمیم مهم را گرفتید؟
پیش از این همچون گذشتگانم دین من مسیحیت بود. پس از اخذ مدرک دیپلم و در سن 20 سالگی مطالعات فراواني در خصوص دین اسلام داشتم پس از تحقیقات فراوان و کسب اطلاعات، دریافتم دینی که در آن محکم ایستاده‌ام دین کاملی نیست و دریافتم کتاب کاملتری به نام قرآن مجید بر پیامبر گرامی اسلام(ص)،آخرین فرستاده خدا برای هدایت ما انسان‌ها نازل شده است. از این رو به سراغ قرآنی با ترجمه زبان میانماری رفتم و به سختی این قرآن را یافتم. پس از مطالعه قرآن بیشتر راغب شدم که دین مبین اسلام را که کامل‌تر از تمام ادیان است، جایگزین دین خود کنم؛ پس از مطالعات و پژوهش‌ها مسلمان شدم و در ادامه مطالعات اهل بيت عصمت و طهارت(ع) را بیشتر شناختم و شیعه شدم.

پس از مسلمان شدن  برخورد خانواده و نزدیکان با شما چگونه بود؟
خانواده و اطرافيانم خيلى از این اقدام من عصبانى بودند و همواره به من گوشزد می‌کردند که پس از این دیگر روح تو مرده است. پس باید هر چه زودتر توبه کنی و از تصمیم خود بازگردی. حتی راهبه‌های مسیحی که من از کودکی با آنان بزرگ شده بودم خیلی من را نصیحت می‌کردند. ولی نوری در قلب و جان من روشن شده بود که نیرویی مضاعف به من می‌داد و من را در تصمیم مصمم‌تر می‌کرد؛ متاسفانه آنان قادر به درک این موضوع نبودند.

چه زمانی به کشور ایران سفر کردید؟
پس از مسلمان شدن برای کسب اطلاعات و انجام تحقیقات بیشتر در زمینه دین مبین اسلام نیاز داشتم که به کشوری مسلمان سفر کنم از آنجایی که شنیده بودم کشور ایران از تازه مسلمانان استقبال کرده و زمینه تحصیلات آنان را فراهم می‌کند با سختي فراوان از خانواده جدا شدم و به تنهایی به ايران سفر كردم. در حاليكه خانواده و اطرافيانم مخصوصا مادرم كه با آمدن من تنها می‌‌شد، خیلی از این اقدام من ناراحت بود. من وقتی تنها 6 ماهم بود پدرم را از دست دادم و مادرم من و برادرم را به سختی بزرگ کرده بود به همین خاطر با آمدن من به ایران او تنهای تنها شده بود.

پس از چند سال به کشور خودتان بازگشتید؟
4 سال در شهر مشهد به تحصیل معارف اسلامي مشغول شدم و پس از اخذ مدرک کارشناسی از مکتب نرجس به ميانمار برگشتم.پس از برگشت به کشورم با مسائل ناراحت کننده‌ای مواجه شدم. مادرم در این 4 سال به اندازه 40 سال پیر شده بود، یکی دیگر از مشکلات من این بود که به خاطر داشتن پوشش اسلامی، اطرافیانم با من مخالفت می‌کردند و جایی برای زندگی نداشتم. اما همواره و از ته قلبم خوشحال بودم به خاطر اینکه من همه این سختی‌ها را به خاطر خداوند متعال تحمل می‌کردم و می‌دانستم که به خاطر او هجرت کردم این هجرت هجرت از وادی خود به خدا بود.

پس از مسلمان شدن آیا سعی کردید که اطرافیانتان را با این دین آشنا کنید؟
در ابتدا سعی کردم عزیزترین شخص زندگیم یعنی مادرم را با دین اسلام آشنا کنم و خیلی با او صحبت کردم؛ در مورد کشور ایران و مردمان خونگرم این کشور برایش خیلی صحبت کردم تا اینکه تلاش‌هایم به ثمر نشست و به صورت قلبی دین مبین اسلام را پذیرفت. همچنین چند تن از دوستانم را نیز با این دین آسمانی آشنا کردم و با تلاش فراوان به دین مبین اسلام گرویدند.

در حال حاضر در چه مقطعی مشغول به تحصیل هستید و چه پژوهش‌هایی را تا کنون در پرونده کاری خود دارید؟
من دوباره برای ادامه تحصیل همراه همسرم که مسلمان و شیعه است به کشور ایران سفر کردم و در حال حاضر در مقطع دکترا در رشته علوم قرآنی و تفسیر در جامعه‌المصطفی العالمیه مشغول به تحصیل هستم. چندین مقاله در فصلنامه و مجله دينى فرهنگى «انصار» ارائه داده‌ام. این مجله هر سه ماه بين خانواده‌هاى شيعه و سنی در شهر‌هاى مختلف ميانمار اهدا می‌شود. همچنین کتاب شریف «صحيفه سجاديه» را که ميانمارى‌ها از معنى آن محروم بودند برای نخستین بار ترجمه و به شیعیان مردم میانمار تقدیم کردم.

چند سال است که در کشور ایران زندگی می‌کنید و چه فعالیت‌های علمی در ایران انجام داده‌اید؟
14 سال است که در کشور ایران زندگی می‌کنم از هنگامی که وارد این کشور شدم در مورد اسلام و معارف دينى تحقيقات فراوانى انجام دادم و به عنوان پژوهشگر برتر معرفى شدم. ترجمه چهل حديث امام خمينى(ره) یکی از کارهای در دست اقدام بنده است. همچنین در بسیاری از مراکز علمی - پژوهشی همچون دانشگاه‌ها و مدارس مشهد و سایر استان‌ها برای سخنرانی دعوت شده‌ام.ارائه مقاله به سايت «رضوان العلم» که در مورد حضرت زهرا(س) است از دیگر فعالیت‌های علمی بنده به شمار می‌رود.

لطفا در خصوص احساستان از زندگی در جوار بارگاه منور رضوی بگویید؟
ما تنها خانواده‌ میانماری در مشهد هستیم و هیچ آشنایی نداریم؛ ما همانند حضرت رضا(ع) در این شهر غریب هستیم. وقتی به ایران آمدم بر اثر بیماری بسیار ضعیف و ناتوان شدم و بدون مصرف دارو شب‌ها قادر به خوابیدن نبودم. رفته رفته نیمی از بدنم نیز فلج شد و بیش از گذشته ناامیدی و خستگی بر من غلبه کرد. بعد از 6 ماه درمان‌های بی‌فایده، روزی به حرم رفتم و در گوشه‌ای از صحن انقلاب نشستم و در خلوت خود با حضرت بسیار درد دل کردم، از بی کسی و بیماری‌ام و از دوری از خانواده گفتم. بعد از خروج از حرم حس کردم که آدم سابق نیستم، بدنم مثل گذشته درد نمی‌کرد و اثری از بیماری در من نبود. آن روز از حضرت 3 خواسته را طلب کردم که به لطف آقا همه خواسته‌هایم برآورده شد. آن موقع حضرت رضا(ع) و  کرامات ایشان را زیاد نمی‌شناختم اما هربار که به زیارت مشرف می‌شدم پرانرژی و با نشاط از حرم خارج می‌شدم و غم و غصه‌هایم را فراموش می‌کردم و تنها به حس و حالی که حضرت به من می‌بخشید فکر می‌کردم. خوشحالم که در این شهر زندگی می‌کنم و قرار است پس از بازگشت سفیر سیره حضرت رضا(ع) در کشور خودم باشم و به قدری در این راه ثابت قدم هستم که تمام سختی‌ها را به جان خریده‌ام.

حاصل زندگی شما چند فرزند است؟
من دارای دو فرزند دختر و پسر هستم. محمد جواد فرزند ارشد من کلاس سوم دبستان است و دخترم مبینا که یک سال و نیمه است. محمد جواد به زبان‌های فارسی، انگلیسی و میانماری مسلط است و مبینا نیز در حال یادگیری این زبان‌هاست.

چه اقدامات نیکوکارانه‌ای انجام دادید که در جشنواره جایزه جهانی گوهرشاد به عنوان بانوی برگزیده، انتخاب شدید؟
پس از بازگشت به کشورم سعی کردم با برگزاری کلاس‌های آموزشی، کودکان و دختران جوانان را با قرآن و معارف دينى آشنا کنم. همچنین بچه‌هايى که از بیماری عقب ماندگى ذهنى رنج می‌بردند و از تحصیل محروم بودند را دور هم جمع کردم و کمک کردم ادامه تحصیل دهند. از آنجایی که رشته روانشناسی را نیز به اتمام رسانده بودم به مشاوره‌های دینی و روانشاسی نیز پرداختم. تاسیس مدرسه‌ای با رویکرد دينى -فرهنگى یکی دیگر از خدماتی است که در راستای ترویج آموزه‌های دینی و قرآن مجید، عقاید، احکام، فقه و... به مردم کشورم ارائه کرده‌ام. بیشتر کودکان و جوانان از این خدمات بهره‌مند می‌شدند. مشاوره ازدواج از دیگر فعالیت‌های فرهنگی بنده است؛ به گونه‌ای که به فرد مسلمانی که می‌خواست با شخصی بودایی ازدواج کند و از دین خود دست بکشد مشاوره دادم و همسرش که بودایی بود به دین اسلام گروید و مسلمان شد. گاهی به شهرهاى مختلف ميانمار که شيعیان در آنجا سکونت داشتند سفر می‌کردم و کلاس‌های آموزشی دینی کوتاه مدت برگزار می‌کردم.
یکی از اهداف و دستاوردهای جشنواره «جایزه جهانی گوهرشاد» ترغیب و تشویق افراد جامعه به کارهای خیر و نیکوکارانه است، به نظر شما استمرار این برنامه و معرفی خیران و واقفان در موضوعات مختلف چه میزان می‌تواند درتوسعه کارهای خداپسندانه و نیکوکارانه تاثیرگذار باشد؟
این جشنواره می‌تواند بستری را فراهم کند تا دیگر افراد جامعه نیز به این سمت گرایش پیدا کرده و در این راه نیک گام بردارند. برگزاری این ویژه برنامه توانسته در جهت معرفی و شناسایی واقفان و نیکوکاران گام‌ جدی بردارد و می‌تواند بانوان را در امور مختلف فرهنگی و اجتماعی جهت انجام فعالیت‌های عام المنفعه ترغیب کند.

سازندگان:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید