۱۳۹۶/۰۸/۲۷ - ۱۱:۴۲

اهدای تابلوی نقاشی مزین به نمای مسجد گوهرشاد به موزه آستان قدس رضوی

تابلوی نقاشی مزین به نمای مسجد گوهرشاد و فضای اطراف آن توسط بانوی هنرمند شیرازی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.
به گزارش آستان ‌نیوز، مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: فاطمه مبیّن؛ نقاش اهل استان فارس، این اثر را در سال 1391 با محوریت عکس قدیمی نمای مسجد گوهرشاد کشیده و به‌تازگی به موزه بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) تقدیم کرده است.
جمشید امیریان ادامه داد: تابلوی نقاشی مسجد گوهرشاد در ابعاد 77× 92 سانتی‌متر، با تکنیک «سیاه قلم مو» و سبک «فتورئال»، از روی عکس نمای مسجد گوهرشاد که در سال 1355 توسط علی اصغر ناصری، یکی از عکاسان کشورمان گرفته شده، خلق شده است.
وی با اشاره به اینکه انعکاس نمای مسجد گوهرشاد در مقداری آب راکد نیز در این تابلو قابل مشاهده است، بیان کرد: این اثر در حال حاضر در خزانه موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود و پس از هماهنگی‌های لازم به نمایش درخواهد آمد.
امیریان گفت: گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی میزبان آثار فاخر هنری مانند تابلوهای نقاشی استاد کمال‌الملک، مهدی فرخی، رضا بدرالسماء، رسول شفقتی، زهره مهانی‌منش است و هنردوستان می‌توانند در ایام تابستان سال جاری همه روزه از ساعت 8 تا 20:45، از این گنجینه واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.

خلق اثری متفاوت
در ادامه، فاطمه مبیّن درباره اهدای این تابلو ابراز کرد: تابلوی نقاشی مسجد گوهرشاد را با هدف شرکت در نمایشگاه «ایران قدیم» در شیراز کشیدم، اما از آغاز کشیدن اثر، نیت کردم آن را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کنم. همچنین اثر در مدت نمایشش در نمایشگاه شیراز، بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان اهل هنر قرار گرفت.
وی با بیان اینکه اثر مزین به تصویر سیاه و سفید مسجد گوهرشاد را به عشق امام رضا(ع) کشیده است، گفت: در لحظه لحظه خلق آن، به یاد بارگاه منور رضوی بودم و احساسی خاص و متفاوت را تجربه کردم.
 مبین افزود: برای انتخاب عکس الگوی این تابلو، جستجوی بسیاری انجام دادم و حتی به آرشیو عکس مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در مشهد مقدس مراجعه کردم.
وی بیان کرد: تابلوی نقاشی مسجد گوهرشاد را به سبک ابداعی استاد حامد آفرینش؛ یکی از هنرمندان شیرازی با استفاده از وسایل جدیدی مانند قلم مو و همچنین ترکیب یک پودر سفیدرنگ (پودر جادویی آفرینش) با پودر زغال که می‌توان طیف‌های مختلف رنگ طوسی را از آن استخراج کرد، کشیده‌ام.
این بانوی هنرمند اضافه کرد: این تکنیک با تکنیک سیاه قلم متفاوت است و می‌توان با آن آثاری را خلق کرد که امروزه به عنوان نقاشی‌های فتورئال سیاه قلم توسط استاد آفرینش مطرح است و روز به روز بر تعداد علاقه‌مندان آن برای یادگیری افزوده می‌شود.
گفتنی است، فاطمه مبین متولد 1358 است. او از نوجوانی علاقه به هنر نقاشی داشته و تجربه کار در سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف را دارد، اما از سال 1390 به شیوه سیاه قلم مو نقاشی می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

مطالب مرتبط