۱۳۹۶/۰۵/۱۵ - ۲۰:۳۶
دکتر علی سروری مجد؛ دبیر جایزه جهانی گوهرشاد:

جایزه جهانی گوهرشاد، گامی مهم در تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار

دکتر سروری مجد :
"جایزه جهانی گوهرشاد"، گامی مهم در تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار
فیلم گزارش مراسم
دبیر «جایزه جهانی گوهرشاد» با اشاره به اهداف برگزاری این همایش، گفت:
در راستای استفاده از ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی برای جریان‌سازی فرهنگی و مطالبه‌گری در موضوع زنان، دبیرخانه دائمی همایش «جایزه جهانی گوهرشاد» در آستان قدس رضوی تشکیل شده تا هر سال به، هشت بانوی فرهیخته و نیکوکار در داخل و خارج کشور که اقدامات چشم‌گیری در عرصه های مختلف داشته‌اند، اعطاء شود.

وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) اسوه احسان و نیکوکاری بوده‌اند، افزود: بانو گوهرشاد شخصیت خیّر، هنرپرور، علم دوست، واقف و مدیر و مدبری بود که یکی از بزرگترین موقوفات تمدن اسلامی را در کنار حرم مطهر وقف کرد.

در مسجد گوهرشاد، جامع تحولات بزرگ تاریخی رقم خورده و در این مسجد همواره شخصیت‌های بزرگ دینی به تدریس و ترویج اسلام پرداخته اند که همه این‌ها مدیون بانو گوهرشاد است.

ایشان گستره نیکوکاری را فقط شامل وقف ندانست و تصریح کرد: حوزه‌های مهم در انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد تعریف شد و ۸ بانوی انتخاب شده، صرفا نیکوکار نیستند، بلکه در انتخاب آنان به فرهیختگی و حسن شهرت نیز توجه شده است.

وی در رابطه با مراحل انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد، خاطرنشان کرد: پس از تشکیل کمیته‌های مختلفی و بررسی 120 رزومه، و استعلام های متعدد از شخصیت های حقیقی و حقوقی، چهار بانوی داخلی و چهار بانوی خارجی برگزیده شدند و این افراد از مذاهب مختلف هستند که نشان از توجه آستان قدس رضوی به موضوع تقریب مذاهب است.

دکتر سروری مجد با تاکید بر دقت کمیته انتخابی و حضور ۱۷ داور ایرانی و خارجی برای بررسی رزومه ها، گفت: انتخاب بانوان برجسته جهان اسلام، براساس ۸ محور
«ایثار و شهادت»
«مقاومت و بیداری اسلامی»
«آموزشی، علمی، پژوهشی»
«فرهنگی، هنری، رسانه ای»
«وقف و امور خیریه»
«امور عمرانی»
«امور پزشکی»
«مدیریت و کارآفرینی» انجام شده است.

دبیر دومین همایش جایزه جهانی گوهرشاد ادامه داد: راه‌اندازی سایت به سه زبان همراه با حضور فعال در فضای مجازی؛ تعامل با سازمان‌ها و نهادهای خارجی، شب شعر و استفاده بیشتر از رسانه‌های دیداری و شنیداری صورت گرفته است.

وی با اشاره به برنامه‌های آینده این همایش، تشکیل "شبکه جهانی بانوان نیکوکار" را ضروری خواند و افزود:
تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار و توسعه فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای در دستور کار قرار دارد.

بانک اطلاعاتی همایش نیازمند توسعه است که امیدواریم با معرفی بانوان فرهیخته به توسعه آن افزوده شود و با همکاری نهادهای مردمی و حوزه‌های علمیه برای تحقق منشور هفتگانه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی گام برداریم.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

مطالب مرتبط