۱۳۹۶/۰۵/۱۵ - ۲۰:۳۶
دکتر علی سروری مجد؛ دبیر جایزه جهانی گوهرشاد:

جایزه جهانی گوهرشاد، گامی مهم در تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار

دکتر سروری مجد :
"جایزه جهانی گوهرشاد"، گامی مهم در تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار
فیلم گزارش مراسم
دبیر «جایزه جهانی گوهرشاد» با اشاره به اهداف برگزاری این همایش، گفت:
در راستای استفاده از ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی برای جریان‌سازی فرهنگی و مطالبه‌گری در موضوع زنان، دبیرخانه دائمی همایش «جایزه جهانی گوهرشاد» در آستان قدس رضوی تشکیل شده تا هر سال به، هشت بانوی فرهیخته و نیکوکار در داخل و خارج کشور که اقدامات چشم‌گیری در عرصه های مختلف داشته‌اند، اعطاء شود.

وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) اسوه احسان و نیکوکاری بوده‌اند، افزود: بانو گوهرشاد شخصیت خیّر، هنرپرور، علم دوست، واقف و مدیر و مدبری بود که یکی از بزرگترین موقوفات تمدن اسلامی را در کنار حرم مطهر وقف کرد.

در مسجد گوهرشاد، جامع تحولات بزرگ تاریخی رقم خورده و در این مسجد همواره شخصیت‌های بزرگ دینی به تدریس و ترویج اسلام پرداخته اند که همه این‌ها مدیون بانو گوهرشاد است.

ایشان گستره نیکوکاری را فقط شامل وقف ندانست و تصریح کرد: حوزه‌های مهم در انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد تعریف شد و ۸ بانوی انتخاب شده، صرفا نیکوکار نیستند، بلکه در انتخاب آنان به فرهیختگی و حسن شهرت نیز توجه شده است.

وی در رابطه با مراحل انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد، خاطرنشان کرد: پس از تشکیل کمیته‌های مختلفی و بررسی 120 رزومه، و استعلام های متعدد از شخصیت های حقیقی و حقوقی، چهار بانوی داخلی و چهار بانوی خارجی برگزیده شدند و این افراد از مذاهب مختلف هستند که نشان از توجه آستان قدس رضوی به موضوع تقریب مذاهب است.

دکتر سروری مجد با تاکید بر دقت کمیته انتخابی و حضور ۱۷ داور ایرانی و خارجی برای بررسی رزومه ها، گفت: انتخاب بانوان برجسته جهان اسلام، براساس ۸ محور
«ایثار و شهادت»
«مقاومت و بیداری اسلامی»
«آموزشی، علمی، پژوهشی»
«فرهنگی، هنری، رسانه ای»
«وقف و امور خیریه»
«امور عمرانی»
«امور پزشکی»
«مدیریت و کارآفرینی» انجام شده است.

دبیر دومین همایش جایزه جهانی گوهرشاد ادامه داد: راه‌اندازی سایت به سه زبان همراه با حضور فعال در فضای مجازی؛ تعامل با سازمان‌ها و نهادهای خارجی، شب شعر و استفاده بیشتر از رسانه‌های دیداری و شنیداری صورت گرفته است.

وی با اشاره به برنامه‌های آینده این همایش، تشکیل "شبکه جهانی بانوان نیکوکار" را ضروری خواند و افزود:
تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار و توسعه فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای در دستور کار قرار دارد.

بانک اطلاعاتی همایش نیازمند توسعه است که امیدواریم با معرفی بانوان فرهیخته به توسعه آن افزوده شود و با همکاری نهادهای مردمی و حوزه‌های علمیه برای تحقق منشور هفتگانه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی گام برداریم.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

مطالب مرتبط