۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۴:۱۳
گزارش سال اول
اولين مراسم جايزه جهاني گوهرشاد در روز چهارشنبه دهم شهريور ماه سال 1395 در سالن قدس حرم مطهر امام هشتم عليه السلام برگزار گردید.
در این مراسم که با حضور افزون بر 1200 نفر از نيكوكاران، فعالان حوزه نيكوكاري و بانوان، فرهيختگان، استادان حوزه و دانشگاه، کارشناسان و طلاب و دانشجویان تشکیل گردیده بود، نماينده معزز ولي فقيه و امام جمعه مشهد مقدس، توليت محترم آستان قدس رضوي، استاندار محترم خراسان رضوي و شماری از مسئولان و مدیران و مجریان برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ نيكوكاري و امور بانوان نیز شرکت داشتند.
 
مراسم جايزه در سالن قدس سازمان كتابخانه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي ساعت 10 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرود جمهوري اسلامي ايران و صلوات خاصه حضرت ثامن الحج عليه السلام برگزار گردید.
قرائت صلوات خاصه حضرت رضا عليه السلام توسط حاضران

سپس دکتر علی سروري مجد، رئیس دبيرخانه دائمي جايزه جهاني گوهرشاد به عرض خير مقدم و معرفي مختصري از جايزه و گزارش نحوه انتخاب برگزيدگان امسال پرداخت.

دبیر نخستین جایزه جهانی گوهرشاد نیز در این مراسم گفت: در راستای اجرای بند چهارم حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی به منظور جریانسازی فرهنگی درباره نیکوکاری مراسم اعطای نخستین جایزه جهانی گوهرشاد با هدف گسترش فرهنگ نیکوکاری طراحی شد.
وی ادامه داد: مسجد گوهرشاد که به دستور این بانو ساخته شده نمادی از تمدن و فرهنگ اسلامی و پیام رسان نیکوکاری و وقف به سراسر جهان است.
دبیر نخستین جایزه جهانی گوهرشاد گفت: جایزه جهانی گوهرشاد به منظور تجلیل از بانوان فرهیخته و نیکوکار در جهان اسلام که در ذیل نام مبارک حضرت ثامن الحجج(عليه السلام) است در داخل و خارج کشور اقدامات چشمگیری داشته اند و به هشت بانو هدیه می شود.
در ادامه آيت الله سيد احمد علم الهدي نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه مشهد مقدس به عنوان سخنران كليدي مراسم در خصوص جايزه، شخصيت بانو گوهرشاد و بانوان جامعه اسلامي سخن گفتند؛
ايشان طراحی جایزه جهانی گوهرشاد را یک فعالیت فرهنگی موثر در بیان عزت و عظمت یک بانوی مسلمانِ نیکوکار دانست و تصریح کردند: سال ها از جریان نیکوکاری گوهرشاد خاتون که چنین مسجدی را در کنار مضجع منور حضرت علی ابن موسی الرضا(عليه السلام) بنا کرد، می گذرد اما تا به امروز از شخصیت این بانوی برجسته مسلمان، این چنین تقدیر و تجلیل نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: درخواست می‌کنم چنانچه قرار است این برنامه به صورت سالانه برگزار شود، در تاریخ قمری ملاک قرار گیرد چرا که این ماه متعلق به امام رضا (عليه السلام) است و با همایش «جایزه جهانی گوهرشاد» که بر مبنای خیرخواهی گوهرشاد خاتون نهادینه شده مناسبت خواهد داشت.
ايشان با بیان مثال هایی تاریخی از حضور و نقش آفرینی بانوان در عرصه‌های مختلف جامعه اظهار کرد: گوهرشاد خاتون نیز در روند زندگانی خود از حضرت زینب(س) درس گرفته است، وی در دوره تاریخی امیر تیمور که فقط به قتل عام مردم به ویژه شیعیان فکر می کرد، محبت به اهل بیت(عليه السلام)، فرهنگ اسلامی، انسان دوستی، شیوه صحیح تربیت حاکمان اسلامی و نیکوکاری را مبنای فعالیت خود قرار داد.
امام جمعه محترم مشهد برگزاری همایش «جایزه جهانی گوهرشاد» از سوی آستان قدس رضوی را  تحولی بزرگ در معرفی نقش زنان مسلمان در جهان و بیداری اسلامی دانست و گفت: امیدواریم این اندیشه رسا که از تفکرات تولیت آستان قدس رضوی سرچشمه گرفته است، تبدیل به یک پایگاه فرهنگی برای درخشش نقش زنان مسلمانان و نیکوکار در دنیا شود.
سپس كليپي از معرفي بانو گوهرشاد براي شركت كنندگان مراسم در سالن پخش شد كه مورد استقبال قرار گرفت و فضاي معنوي مراسم را متاثر از خود كرد.
در ادامه خانم دكتر گرانپايه فرهيخته و بانوي نيكوكار برگزيده به عنوان نماينده برگزيدگان به ايراد سخن در خصوص فرهنگ نيكوكاري و فعاليت بانوان مسلمان پرداخت.
سپس آيت الله رئيسي توليت محترم آستان قدس رضوي به ايراد سخناني پيرامون فلسفه جايزه و توسعه فرهنگ نيكوكاري و تكريم از بانوان خيّر و نيكوكار جهان اسلام پرداختند:
تولیت معزز آستان قدس رضوی وقف و کارهای نیکوکارانه را باعث تطهیر و تثبیت اعمال و رفتار ذکر و بیان کردند: انسانهای نیکوکار دارای این دو عنصر هستند که رمز جاودانی و باقی نام آنها در این دنیا و حرکت اقتصادی بزرگ در راستای رسیدگی به مستمندان و گسترش معارف دینی است.

وی از امیرالمومنین حضرت علی(عليه السلام) به عنوان نخستین واقف مرد و حضرت زهرا(س) به عنوان نخستین واقف زن در جهان اسلام یاد و بیان کردند: هم زن و هم مرد می توانند در تعالی و تکامل اخلاقی و معنوی، درجات ارزشمندی را برای خود کسب کنند.
آيت الله رئیسی در ادامه گفتند: اساس اقتصاد آستان قدس رضوی بر دو پایه وقف و نذر استوار است که نتیجه ارادتها و علایق مردم نسبت به حضرت رضا(عليه السلام) می باشد و هر چقدر هم این نذرها و وقفها کوچک باشند اما از ارزش بالایی برخوردارند.

ایشان گره گشایی از کار فقرا و مستمندان را رسالت آستان قدس رضوی ذکر و بیان کردند: اهدای جایزه گوهرشاد اقدامی در جهت تحقق احکام هفتگانه مقام معظم رهبری در حکم تولیت آستان قدس رضوی است.
در ادامه با حضور تولیت محترم آستان قدس رضوی، استاندار محترم خراسان رضوی و قائم مقام محترم توليت آستان قدس رضوي تمبر جايزه جهاني گوهرشاد رونمايي شد.

در برنامه پاياني این مراسم از تداوم تلاش های خيرخواهانه هشت بانوي نخبه و نيكوكار در جهان اسلام تقدیر به عمل آمده و جايزه جهاني گوهرشاد به آنها تقديم شد:

همچنين به پاس استقامت همسر عالم انقلابي شيخ زكزاكي لوح يادبودي از اين مراسم به دختر ايشان اهداء شد.
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید