۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۴:۱۴
گزارش سال دوم
گزارش مراسم دومین دوره جايزه:
مراسم دومین دوره جايزه جهاني گوهرشاد در روز چهارشنبه دهم مرداد ماه سال 1396 در تالار قدس حرم مطهر امام هشتم عليه السلام برگزار گردید.
در این مراسم که با حضور افزون بر 1100 نفر از نيكوكاران، فعالان حوزه نيكوكاري و بانوان، فرهيختگان، استادان حوزه و دانشگاه، کارشناسان و طلاب و دانشجویان تشکیل گردیده بود، نماينده معزز ولي فقيه و امام جمعه مشهد مقدس، توليت محترم آستان قدس رضوي، نماینده محترم ولی فقیه در افغانستان و شماری از مسئولان و مدیران و مجریان برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ نيكوكاري، امور بانوان و زانران غیر ایرانی نیز شرکت داشتند.
مراسم جايزه در تالار قدس سازمان كتابخانه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي ساعت 10:20 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صلوات خاصه حضرت ثامن الحج عليه السلام و سرود جمهوري اسلامي ايران آغاز شد.
 قرائت صلوات خاصه حضرت رضا عليه السلام توسط نابغه قرآنی نوجوان خانم حنانه خلفی و زمزمه ی عاشقانه حاضران
سپس دکتر علی سروري مجد، رئیس دبيرخانه دائمي جايزه جهاني گوهرشاد به عرض خير مقدم و معرفي مختصري از جايزه و گزارش نحوه انتخاب برگزيدگان امسال پرداخت.

دبیر «جایزه جهانی گوهرشاد» با اشاره به اهداف برگزاری این همایش، گفت:
در راستای استفاده از ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی برای جریان‌سازی فرهنگی و مطالبه‌گری در موضوع زنان، دبیرخانه دائمی همایش «جایزه جهانی گوهرشاد» در آستان قدس رضوی تشکیل شده تا هر سال به، هشت بانوی فرهیخته و نیکوکار در داخل و خارج کشور که اقدامات چشم‌گیری در عرصه های مختلف داشته‌اند، اعطاء شود.
وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) اسوه احسان و نیکوکاری بوده‌اند، افزود: بانو گوهرشاد شخصیت خیّر، هنرپرور، علم دوست، واقف و مدیر و مدبری بود که یکی از بزرگترین موقوفات تمدن اسلامی را در کنار حرم مطهر وقف کرد.
در مسجد گوهرشاد، جامع تحولات بزرگ تاریخی رقم خورده و در این مسجد همواره شخصیت‌های بزرگ دینی به تدریس و ترویج اسلام پرداخته اند که همه این‌ها مدیون بانو گوهرشاد است.
ایشان گستره نیکوکاری را فقط شامل وقف ندانست و تصریح کرد: حوزه‌های مهم در انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد تعریف شد و ۸ بانوی انتخاب شده، صرفا نیکوکار نیستند، بلکه در انتخاب آنان به فرهیختگی و حسن شهرت نیز توجه شده است.
وی در رابطه با مراحل انتخاب افراد برای جایزه جهانی گوهرشاد، خاطرنشان کرد: پس از تشکیل کمیته‌های مختلفی و بررسی 120 رزومه، و استعلام های متعدد از شخصیت های حقیقی و حقوقی، چهار بانوی داخلی و چهار بانوی خارجی برگزیده شدند و این افراد از مذاهب مختلف هستند که نشان از توجه آستان قدس رضوی به موضوع تقریب مذاهب است.
در ادامه حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی متولی معظم آستان قدس رضوی در دومین جایزه جهانی گوهرشاد به ایراد سخن پرداختند. ایشان با بیان اینکه نگاه مغرب زمین به زنان از موضوعاتی مورد مناقشه جدی تفکر اسلامی با فرهنگ غربی است، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای غربی که مدعیان حقوق بشر و دفاع از حقوق زنان در عالم هستند، خود بزرگترین ناقضان و تهدیدکنندگان حقوق زنان هستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری جایزه جهانی بانو گوهرشاد را نماد و نمودی برای توجه به امور خیریه و نیکوکاری معرفی و عنوان کرد: این جایزه جهانی نمادی برای توسعه فرهنگ نیکوکاری و دگرخواهی در پرتوی خدا در جهان است.
ایشان با اشاره به اینکه زنان و بانوان فرهیخته ایرانی که در عرصه‌های گوناگون اجتماعی نقش آفرین هستند، می‌توانند به الگویی برای زنان مسلمان در عالم تبدیل شوند. تصریح کرد: باید در سطوح مختلف تصمیم گیری در جهان اسلام نقش آفرینی بانوان در عرصه‌های مختلف مورد توجه باشد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان رقم خوردن مدنیتی به نام دین و ارزش‌های الهی با نقش آفرینی فعال زنان در جهان را ممکن خواند و بیان کرد: تفاوت میان جایزه جهانی گوهرشاد با سایر جوایز دنیا که برای امور خیریه اهدا می‌شوند، در آن است که نگاه این جشنواره ایجاد تمدن و تمدن سازی بر اساس مفاهیم عالی انسانی و اسلامی در جهان است.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: تمدن اسلامی، تمدنی بوده که در آن جایگاه و شأن خدادادی زنان مورد توجه و تأکید است؛ نقشی که زنان می‌توانند در ایجاد تمدن اسلامی در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و غیره ایفا کنند، نقشی شاخص و بی‌بدیل است و این نقش آفرینی با آنچه که غرب از نقش زن مطرح می‌کند، بسیار متفاوت می‌باشد.
ایشان با اشاره به تفاوت نگاه نظری و عملی اسلام به زن با آنچه مغرب زمین مدعی آن است، خاطرنشان کرد: اسلام در حوزه نگاه به زنان در بحث نظری و عملی با مغرب زمین مناقشه دارد؛ نگاه فمینیستی مورد بحث است، امروز ما شاهد ستم و ظلم‌هایی هستیم که از سوی مدعیان حقوق زنان به شأن و جایگاه زن روا داشته می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: بسیار تفاوت وجود دارد میان دگر خواهی برای رضای الهی با امور خیریه‌ای که برای کسب منافع یا جلب توجه دیگران انجام می‌شود، در فرهنگ رضوی کرامت تنها مختص به امور خیریه‌ای است که از سر خداخواهی باشد و کریم و کریمه به افرادی اطلاق می‌شود که تنها برای رضای خدا کار انجام می‌دهند.
ایشان با بیان اینکه تفاوت میان جایزه جهانی گوهرشاد با سایر جوایز دنیا که برای امور خیریه اهدا می‌شود، در آن است که نگاه این جشنواره ایجاد تمدن و تمدن سازی است. عنوان کرد: جایزه جهانی گوهرشاد همراه خود سخن و پیام دارد، پیام آن این است که می‌توان به نام دین و ارزش‌های الهی با نقش آفرینی زنانی فرهیخته و نیکوکار مدنیتی متعالی را در عالم رقم زد.
آیت الله رئیسی در پایان جایزه جهانی بانو گوهرشاد را الگویی برای توسعه فرهنگ نیکوکاری در عالم دانست و خاطرنشان کرد: این جایزه برای بانوان فرهیخته و نیکوکاری است که امور خدا پسندانه را از سر خیرخواهی و خیراندیشی تنها برای رضای خدا و نه کسب منافع و جلب توجه دیگران انجام می‌دهند.
 
 
 
 
در ادامه خانم دکتر فردوس العوادی برگزیده دومین دوره جایزه جهانی گوهرشاد به ایراد سخن پرداخت و ضمن تشریح برنامه های خود و رسیدگی به امور شش هزار یتیم در عراق از برگزاری چنین مراسمی در جهت تشویق بانوان نیکوکار از آستان قدس رضوی تشکر کرد.

 
سپس برگزیده دیگری از داخل کشور به ایراد سخن پرداخت:
خانم زهرا گیتی نژاد :


 
پیوست ها:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید